Mit tegyél, hogy tanulás közben bánni tudj a stresszel, lámpalázzal?
Lassan a végére érünk a vizsgákra felkészüléshez összeállított javaslataimnak.
Ebben a részben a stressz és lámpaláz csökkentéséről lesz szó.
Ahhoz, hogy kezelni tudd a stresszt, és a lámpalázat nagyon fontos, hogy biztos légy abban, mindent megtettél, ami tőled telik.
Az alap, ami nélkül a stressz oldás hiábavaló
Amikor vizsgázni készülsz, van néhány dolog, melyek hiánya eleve hatalmas stresszt generál. Sőt! Nem csak ha vizsgára készülsz.
Ha az alább felsorolt 5 dolgot nem teszed meg bármely tevékenységeddel kapcsolatban, a stresszoldás sajnos hatástalan marad.
Ezek nélkül a vágyad elérhetetlen álom marad. Olyan ez, mint mikor vágyakozol egy finom ebédre, de meg sem főzöd, meg sem rendeled, vagy el sem mész egy étterembe, hogy hozzájuthass. Így éhes maradsz.
Ha ezt az az öt dolgot nem teszed meg, akkor nem jutsz hozzá a sikerhez, és stesszes maradsz.
Mik ezek?
Tűzz ki egy számodra fontos, és elérhető célt. Ne felejtsd el, az ember nem szokott olyasmiért mindent beleadva hajtani, amit nem igazán akar elérni.
Csinálj pontos tervet a célod megvalósítására.
Bontsd le ezt a tervet pontosan meghatározott napi feladatokra.
Tartsd magad folyamatosan olyan testi állapotban, hogy képes légy végigcsinálni, amit elterveztél.
Ehhez szervezd át az életedet annak érdekében, hogy a feladataidat sikerrel elvégezhesd.
Vagyis iktasd ki azokat a tevékenységeket a napirendedből, melyek nem szolgálják célodat.
Ha ezt az 5 dolgot megteszed, akkor a máris jelentősen csökken a stressz és vizsgadrukk.
Mi a teendő, ha az ember elakad feladatainak végrehajtása közben?
Nagy tervek, kezdeti lelkesedés, pár nap lendület, aztán megtorpanás.
Sokszor elég, ha ilyenkor kikapcsolódsz egy kicsit, pl. sétálsz, vagy iszol egy pohár vizet, relaxálsz, zuhanyozol egyet, vagy zenét hallgatsz.
Sajnos van, aki ebben az esetben "bedobja a törülközőt" és feladja az egészet, s átvált a „majd csak lesz valahogy” gondolkozásra.
Mikor feladod célodat, annak mindig valamilyen mélyben gyökerező hited elképzelésed az oka. Lehet, valami olyan emlék akadályoz Téged, hogy az légy, aki lehetnél, ami mélyen el van temetve tudatalattidba.
Miért, és hogyan hatnak a múlt emlékei a jelen pillanatunkra? Erről szól ez a videó:
A tudatalattiban tárolt fájdalmas tapasztalatok alkotják félelmeinket, kétségeinket, negatív gondolatainkat, nemkívánatos érzelmeinket, és ésszerűtlen viselkedésünket. Ezek okozzák a stresszt, a vizsgadrukkot is.
Sokan mondták nekem, ilyen vagyok, segíts, mutass valamilyen módszert, amivel legyőzhetem ezt.
Amit muszáj elfogadnod: amíg ezek a fájdalmas emléknyomok jelen vannak tudatalattidban, addig a hasonló, vagy hasonlónak vélt helyzetekben ugyanazokat a bénító érzelmeket fogod átélni, mint annak idején. E miatt uralkodik el rajtad a stressz, az önbizalomhiány, a kishitűség, és a többi gátló negatív hited. És ezek megakadályozhatnak célod elérésében.
Stresszes állapotban nem vagy képes -vagy jóval kevesebb hatékonysággal csak!- gondolkodni, tanulni, vagy bármilyen tevékenységet végezni.
A stressz oldásnak számtalan formája, és technikája van. Bizonyára már Te is hallottad, sőt alkalmaztál ezek közül többet.
Én is csokorba szedtem neked ezek közül egy jó párat