Hogyan csinálj magadnak kedvet a tanuláshoz?
Az ember csakis akkor hajlandó tanulni, ha oka van rá, célja van vele, ha valami serkenti erre. Ezt az ösztönző, serkentő erőt nevezzük motivációnak.
Vajon mi lehet az oka annak, hogy időnként nem érzünk elegendő motivációt ahhoz, amit éppen teszünk, a tanulás is néha olyan könnyen, máskor meg sehogyan sem megy?
Íme a leggyakoribb lehetséges okok:
A megfelelő cél hiánya.
Gyakran előfordul, hogy cselekedeteinkkel azért nem vagyunk megelégedve, mert rosszul fogalmazzuk meg a célt. Gondoljuk csak meg, mit jelent ez a mondat: megtanulok angolul. Azt, hogy megtanulok 1000 angol szót, és megértem az írott szöveget? Vagy megtanulok 3000 szót, és el tudok beszélgetni egy angollal vagy egy amerikaival? Nem mindegy, ugye? Nem véletlen, ugyanis a legjobb motiváció éppen a precízen megfogalmazott cél. Tartsd ezt szem előtt, amikor új célokat tűzöl ki magad elé, használd őket motivációként!
A tanulást megnehezítő rossz szokások.
Ezek közé tartozik a magolás, vagyis a megértés nélküli mechanikus tanulás, a rossz olvasás, vagyis a verbalizálással egybekötött lassú (magunkban mondogatott) olvasás, az összpontosítás hiánya, a nem megfelelő jegyzetelés.
A megfelelő támogatás hiánya.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy az ember társadalmi lény, akinek szüksége van a hozzá közel állók támogatására. A saját bőrén
tapasztalja, milyen erős lehet egy társadalmi csoport hatása az egyénre, és milyen szerepet játszik ez az illető önértékelésében, a motiváció kialakulásában.
Demoszténesz nagyszerű szónok volt, pedig szörnyen dadogott szegény. Beethovent, a világ egyik legnagyobb zeneszerzőjét fiatal korában kirúgták a zenei konzervatóriumból, mert úgy gondolták, hogy tehetségtelen... Ők ketten mégis sikeres emberek voltak. Mit gondolsz, miért?
Gondold csak meg, milyen óriási szerepe volt esetükben az egyéni motivációnak, mennyire vágytak céljaik elérésére!
|